Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите.

Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови.

Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, а наутро од нив сварете чај.

Пијте го на празен желудник. Се препорачува да се пие секој ден, бидејќи освен што го прочистува телото, може да делува и за регулирање на крвниот притисок, а се смета дека ублажува болки, особено во градите.

Може да се пие и при покачена температура.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува