Најважен минерал кој го прочистува телото од токсини – Го има во овие намирници

Најважен минерал кој го прочистува телото од токсини – Го има во овие намирници

Манганот е многу важен минерал за телото кој учествува во неколку важни функции на телото. Помага за зараснување рани, за правилен развој на коските, а најважно од сè претставува составен дел на метаболизмот како важен антиоксиданс.

Антиоксидансите се најважни за чистење на телото од штетните радикали, а токму затоа ова му е најсилна и најважна функција.

Манганот го има во многу намирници Еве дел од нив:

Житарки

Ореви

Бадеми

Спанаќ

Компир

Авокадо

Јајца

Ананас

Зелен чај

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Без овој минерал срцето не може правилно да работи

Витамини и минерали за младост

Листовите на овој зеленчук имаат најмногу витамини

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса