Мини проja со ајвар – Измешајте, ставете во калап и имате брз деликатес

Мини проja со ајвар – Измешајте, ставете во калап и имате брз деликатес

Направете вкусен појадок за цело семејство. Ќе ги примами сите да дојдат на трпеза.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 300 гр пченкарно брашно
 • 150 гр пченично брашно
 • 1 дл масло
 • 4 дл кисела вода
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици ајвар
 • 1 лажиче сол
 • малку сусам

Начин на подготовка:

 1. Двата вида брашно се соединуваат во сад, им се додава солта и прашокот за пециво.
 2. Се додава киселата вода и маслото, па ајварот и сè добро се меша и соединува.
 3. Калапите за мафини се премачкуват со малку маргарин или путер и се става од смесата, па одозгора се наросува по малку сусам.
 4. Се печат во загреана рерна на 200 степени додека да поруменат.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми