Еднакво се здрави и кога ќе се зготват – Гответе со оваа намирница

Еднакво се здрави и кога ќе се зготват – Гответе со оваа намирница

Печурките без сомнение се одличен прехранбен извор на антиоксиданси кои се борат со слободните радикали поврзани со појавата на деменција, различни видови рак и кардиоваскуларни болести.

Дури и во мали количини, шампињоните може значително да влијаат на здравјето, докажале истражувачите од Универзитетот во Пенсилванија во рамките на истражување направено на 13 вида печурки.

На следните линкови може да најдете 5 вкусни Gotvi.mk рецепти кои содржат печурки:

Гулаш со пиво и печурки

Сочно месо со печурки

Ви требаат само кори и печурки

Ориз со печурки

Лиснати корпи со печурки

singlepost_text