Деликатесни ќофтиња со маслинки – Тава која крчка и мами со мирисот

Деликатесни ќофтиња со маслинки – Тава која крчка и мами со мирисот

Направете вкусен ручек – месо со неодолива арома од маслинки. Совршена комбинација лесна за правење.

Ова се состојките и начинот на подготовката:

Состојки:

 • 600 гр мелено месо
 • 200 гр колбаси
 • 1 јајце
 • 2 лажици масло
 • магдонос
 • 3 лажици презла
 • 5 дл доматно пире
 • 100 гр зелени маслинки
 • 3 дл вода
 • 2 лажици брашно

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад соединете ги меленото месо и 100 гр ситно исечкани колбаси, јајце и магдонос, презла и зачини по вкус.
 2. Добро измешајте да се добие хомогена смеса.
 3. Со намастени раце формирајте ќофтиња и пржете ги во врело масло во тава.
 4. Во посебна тава пропржете ги маслото и брашното, ставете го доматното пире, па 3 водата и зачините.
 5. Додајте ги ќофтињата и маслинките во оваа смеса и динстајте.
 6. Ставете ги и останатите 100 гр ситно сечени колбаси.
 7. Потоа, послужете во чинии, а врз секое ќофте со лажица дополнително прелијте од сосот кој останува во тавата..

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Поховани ќофтиња кои ќе ви станат омилени

Највкусни домашни плескавици

Плескавици од компир и пилешко

Гурмански плескавици

Посни плескавици

Плескавици од туна и тиквици

Плескавици од зеленчук

Плескавици кои ќе ве воодушеват