Штрудла со ореви

Штрудла со ореви

Штрудлата е омилен десерт меѓу сите генерации. Еве како да ја направите!

Состојки:

 • 1/2 кг брашно
 • 1/2 квасец
 • 150 гр маргарин
 • 4,5 дл млеко
 • 200 гр + 2 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • 350 гр мелени ореви
 • прстофат сол

Начин на подготовка:

 1. Во 2 дл млако млеко издробете квасец, додајте 1 лажичка шеќер и 1 лажичка брашно и оставете да надојде. Останатите 2,5 дл млеко, 200 гр шеќер и ванилиниот шеќер згответе ги па прелијте преку мелените ореви.
 2. Надојдениот квасец измешајте го со брашно, омекнат маргарин и јајце, додајте малку сол, на врв на нож, и замесете глатко тесто.
 3. Оставете го тестото 20 минути да отстои, а потоа поделете го на два дела и од секој развлечете правоаголник, прекријте со фил од ореви и свиткајте во помала штрудла.
 4. Наредете ги штрудлите во намастен плех и печете ги на 180 степени околу 40-45 минути, додека не поруменат.
 5. Кога ќе се изладат, посипете ги со мелен шеќер и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта