Фритата: Брз и здрав италијански доручек

Фритата: Брз и здрав италијански доручек

Фритата е јадење кое потекнува од Италија. Тука се комбинира зеленчук со јајца на начин кој потсетува на класичен омлет, но јадењето задолжително се пече во рерна.

Состојки:

  • неколку цветови брокула
  • 1 црвена пиперка
  • 5 јајца
  • морска или хималајска сол
  • пармезан

Начин на подготовка:

  1. На маслиново масло издинстајте сечкана пиперка и цветови брокула, додајте разматени јајца и запечете во рерна. Кога фритатата ќе биде готова посипете со пармезан. 
  2. Фритатата можете да ја правите од зеленчук по желба, а покрај јајцата и зеленчукот слободно можете да додадете сирење, месо и зачини.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text