Чај од сладок пелин – Природен лек кој може да помогне при лекување на повеќе болести

Чај од сладок пелин – Природен лек кој може да помогне при лекување на повеќе болести

Дали сте слушнале досега за сладок пелин? Ако не сте чуле, ова е право време да дознаете зошто оваа билка е чудотворна и моќна и зошто ги заинтригира нутриционистите и истражувачите ширум светот.

Пелинот често се користи во народната медицина, го има во Азија, северна Африка, Европа и Северна Америка.

Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства. Од него се прави чај кој го има во билните аптеки, а може да помогне при лекување на:

Туберкулоза

Псоријаза

Грозница

Реума

Проблеми со желудникот

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува