Здравје во чинија: Еве како да направите салата од брокула

Здравје во чинија: Еве како да направите салата од брокула

Ако водите сметка за здрава исхрана, задолжително во своето мени ставете салата од брокули!

Состојки:

  • 300 гр брокули
  • масло
  • оцет
  • сол
  • зачин
  • 3 чешниња лук
  • 2 варени моркови

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги брокулите, исечкајте ги зелените делови на стапчиња, па згответе ги во вода зачинета со сув зачин. Гответе 10 минути, а потоа додајте ги и цветовите брокула и гответе уште пет минути.
  2. Процедете и ставете во прикладен сад за послужување. Додајте варени моркови исечкани на кругови и залијте со дресинг од масло, оцет и лук. Посолете и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text