Трик за слабеење без пари – Правете го ова и ќе топите килограми

Трик за слабеење без пари – Правете го ова и ќе топите килограми

Ако сакате да ослабете тогаш ќе ви помогне еден трик пред појадокот, кој веќе го употребуваат голем број луѓе ширум светот.

Имено, во истражување направено на 173 жени во Америка на возраст помеѓу 20 до 50 години, се покажало дека оние кои пијат вода пред појадокот не се толку склони кон накачување килогарми, побрзо слабеат и побрзо ја варат храната.

Ако пиете половина литар вода, ќе загубите дополнителни 23 калории.

На овој начин ќе го забрзате метаболизмот, но истовремено ќе појадувате без грижа на совест бидејќи организмот нема да ви бара толкава количина храна како претходно.

За да го „залажете“ организмот, доколку имате проблеми со прекумерното внесување на храна, можете да пиете и по 2 чаши вода пред останатите оброци.

Воедно, водата помага и за сјајна и здрава кожа, коса, нокти, и за целокупно здравје.

Не заборавајте дека што и да правите, ако не ја избалансирате исхраната и дневниот внес на калории, како и доколку не практикувате умерена физичка активност од најмалку 30 минути на ден, сите обиди за слабеење ќе ви бидат залудни!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Пијте 2 литри вода на ден

Зошто не треба да се пие вода која долго стоела во чаша?

Кафето наутро заменете го со топла вода

Пиела три литри вода, ова се резултатите

Прочитај кулинарски совети и трикови ТУКА