Трик за варење клавче за кој не сме знаеле до сега – Едно нешто менува сè

Трик за варење клавче за кој не сме знаеле до сега – Едно нешто менува сè

Ако сакате перфектно сварена пченка, сè што ви треба е еден мал трик од кујната.

Иако веројатно и вие како секој од нас на вообичаен начин го подготвуваат клавчето во солена вода, сепак испробајте го овој супер кулинарски совет.

Чекајте водата да зоврие убаво, додајте малку млеко или путер во неа, па ставете ги пченките во водата.

На овој начин зрната ќе впијат од млекото/путер, ќе имаат посебен шмек и ќе бидат помеки.

Доколку постите или се храните вегетаријански, варете ја пченката на вообичаениот начин, бидејќи путерот и млекото се производи од животинско потекло.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Едноставно, а вкусно: Рецепт за варена пченка со зачини

Печена пченка со мексикански сос

Лесна салата со пченка

ИДЕАЛНА ЛЕТНА САЛАТА: Туна со тестенини и пченка

КОЈ Е ГЛАДЕН? Пченкарни мафини со виршли (ВИДЕО)

Стави пченка во тава – овој ручек ќе ви стане опсесија

Сериозна конкуренција на руската салата: Брзо предјадење со праз и пченка

Најубавиот леб на светот, а никогаш не сте го пробале: Португалска пченкарна погача со мед!