Делува како природен аналгетик за болка – Шолја ваков чај на ден и ќе се чувствувате подобро

Делува како природен аналгетик за болка – Шолја ваков чај на ден и ќе се чувствувате подобро

Дава неодолива арома, вкусен е и многу здрав. Ориганото е зачин кој има исклучително лековити својства. Штити од главоболка, кашлица… а освен што еден од поомилените зачини, се користи и како чај кој многу помага.

Ви требаат една и пол лажица листови оригано, 1-2 лажици мед и вода.

Се остава шолја вода да зоврие во ѓезве, се ставаат листовите оригано да отстојат, а потоа се цеди водата. Кога малку ќе се подолади, се додава и медот.

Пијте го секој ден, бидејќи го штити имунитетот и метаболизмот, помага за намалување на болката и опушта. Ублажува состојбата на астма и болно грло, а има и антивирусни својства.

Инаку, има својство како природен аналгетик за секој вид болка.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

singlepost_text