Пита компируша без кори

Пита компируша без кори

Направете пита компируша без кори и уживајте во единствениот вкус!

Состојки:

 • 700 гр компири
 • 3 јајца
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 2 мали шолји масло
 • 1 лажичка бибер
 • 1 прашок за печиво
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 200 мл кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и изрендајте ги, додајте јајца, брашно, сол, масло, бибер, прашок за печиво и сечкан кромид. Смесата измешајте ја и ставете ја да се пече. 
 2. Пет минути пред крајот на печењето прелијте ја питата со павлака и сечкан лук (по желба). Печете на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text