Чоколадно суфле: Најелегантниот десерт од 4 состојки готов за 10 минути

Чоколадно суфле: Најелегантниот десерт од 4 состојки готов за 10 минути

Лава колачите (суфле) се совршени десерти – од надвор сочен бисквит, а внатре топло чоколадо…

Најчесто се подготвуваат од четири состојки: чоколадо, путер, јајца и шеќер. Може да се додадат и ликери, портокал, лимон, па дури и чили, а колачињата можете да ги послужите со сладолед, овошје или слатка павлака.

Состојки:

  • 2 лажички путер
  • 250 гр чоколадо за готвење
  • 5 јајца
  • 200 гр шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 4 лажички брашно

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 220 степени. Иситнете го чоколадото па растопете го со путерот мешајќи. 
  2. Разматете јајца па додајте ги во чоколадото со шеќер и сол. 
  3. Додајте брашно, па смесата излејте ја во огноотпорни калапи (може калап за мафини) кои претходно сте ги намастиле. Печете околу 14 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text