Нешто поразлично од вообичаени појадоци: Брз омлет на посебен начин

Нешто поразлично од вообичаени појадоци: Брз омлет на посебен начин

Направете омлет со посебен шмек и вкус за добар старт на денот.

Еве ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

  • 2 компири
  • 3 јајца
  • 6 лажици масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка.

  1. Компирот се лупи, се сече на ситни коцки и убаво се пропржува на маслиново масло во тава.
  2. Се меша постојано за да не загори.
  3. Се матат јајцата со сол и бибер во посебен сад, па се додаваат во тавата откако компирот ќе биде подготвен.
  4. Се пржи омлетот од двете страни додека да порумени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

singlepost_text