Направете домашно масло од магдонос: Рецепт што не сте го пробале

Направете домашно масло од магдонос: Рецепт што не сте го пробале

Направете масло од магдонос, кое е здраво и вкусно и е одличен додаток на сите оброци.

Еве ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

  • 1 китка магдонос
  • 1 дл маслиново масло
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Во малку вода додајте малку сол и оставете ја да зоврие на оган.
  2. Измијте го убаво магдоносот, па бланширајте го, односно ставете го кратко во врелата вода, а потоа во ладна вода да отстои.
  3. Исцедете го и заедно со маслиновото масло ставете го во блендер да се изблендира убаво.
  4. Се процедува од вишокот течност, па се чува во ладилник.
  5. Додавајте го во јадењата наместо магдонос бидејќи дава посебна арома.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Магдонос и сода бикарбона 

Исечете го магдоносот без да се лепи на ножот

Здравствени придобивки од магдоносот

Прочистете го организмот и слабејте со магдонос

Леб со маслинки и магдонос

Магдоносот е најздрав додаток

singlepost_text