Брза компир салата – Неколку состојки ја прават посебна

Брза компир салата – Неколку состојки ја прават посебна

Компир салатата е секогаш посебна и вкусна, а овој рецепт отсега ќе ви биде еден од омилените.

Еве кои состојки ви се потребни и како да ја приготвите:

Состојки:

 • 500 гр компир
 • 1 црвена пиперка
 • 4 чешни лук
 • 2 варени јајца
 • 100 гр кисели краставици
 • 4 лажици мајонез
 • 6 лажици рендан кашкавал
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирот со лушпата се вари во солена вода, потоа се лупи и се сече на парчиња.
 2. Се варат јајцата и се сечкаат, а се сечкаат и пиперката и лукот.
 3. Додајте ги сечканите кисели краставички, ставете зачини и добро измешајте да се соедини.
 4. Се меша кашкавалот со мајонезот, па се додава во салатата.
 5. Уште еднаш сè промешајте, па оставете во ладилник да отстои најмалку половина час.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text