Рабин торта: Чоколадна фантазија од 6 состојки!

Рабин торта: Чоколадна фантазија од 6 состојки!

Неверојатно едноставна, вкусна и неодолива торта! Се прави од сите омилени состојки, така што никогаш не можете да згрешите.

Состојки:

  • 12 јајца
  • 400 гр чоколадо
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр мелени бисквити
  • 350 гр маргарин или путер
  • 500 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Разматете путер на собна температура и шеќер, потоа додајте жолчки, растопено чоколадо, како и бисквити. Посебно разматете белки и внимателно соединете со претходната смеса. 
  2. Смесата поделете ја на 2 дела. Еден дел ставете во фрижидер (тоа е за филот), а од другиот дел испечете 4 кори во четвртасти плех или округол со димензии од 22 см. Плехот најдобро е да се обложи со хартија за печење. 
  3. Филувајте: кора, фил, шлаг, кора, фил, шлаг и така додека не го потрошите целиот материјал. 
  4. Украсете по желба, послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text