Растопен компир: Деликатес кој ќе ви стане поомилен од пржените компирчиња

Растопен компир: Деликатес кој ќе ви стане поомилен од пржените компирчиња

Направете нешто ново, вкусно и брзо со компири. Навистина одличен деликатес и ќе ви стане едно од омилените јадења.

Ви требаат само компири, загрејана рерна на 250 степени, и да ја поставите решетката во шпоретот на средна висина.

Врелата рерна на компирот ќе му даде златна боја, ќе го направи крцкав од надвор, а мек одвнатре.

Состојки:

  • 1 кг компир
  • 4 лажици путер
  • 1 шолја пилешка супа
  • лук во прав
  • зачини

Начин на подготовка:

  1. Компирите се сечат на поголеми парчиња, се ставаат 4 лажици путер, сол и бибер, па се ставаат во тава или на плех. Компирите треба претходно да бидат лупени.
  2. Се печат 15 минути на едната страна, па се превртуваат уште 15 на другата.
  3. Извадете го компирот и прелијте со шолја пилешка супа и наросете одозгора малку лук во прав.
  4. Вратете уште 15 минути во рерна додека да порумени.
  5. Деликатесот е готов и спремен за на маса.

Може да го послужите со месо.

Пријатно јадење!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил