Крокети со сирење и павлака: Крцкави компир топчиња за највкусен ручек!

Крокети со сирење и павлака: Крцкави компир топчиња за највкусен ручек!

Нов омилен начин на подготовка на компири…

Состојки:

 • 300 гр варени компири
 • 2 јајца
 • 100 гр остро брашно
 • 2 лажици врело млеко
 • 150 гр рендан пармезан

Состојки за поховање:

 • 2 јајца
 • презла
 • сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Компирите испасирајте ги додека се врели, па додајте јајца, брашно, млеко и сирење и замесете тесто.
 2. Направете топчиња и поховајте ги, претходно извалкани во јајца и презла измешана со сечкан магдонос.
 3. Пржете ги крокетите во голема количина масло додека не поруменат.
 4. Послужете со сос од разматено сирење или павлака. По желба во сосот додајте зачини.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text