Пенасти кифлички со крем

Пенасти кифлички со крем

Подгответе меки и пенасти кифлички со крем – вистинско уживање…

Состојки:

 • 100 гр путер, маргарин или маст
 • 100 гр кисела павлака Пекабела
 • 300 гр брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • кора од лимон
 • 100 гр шеќер
 • 1 јајце
 • 3 лажици крем
 • 1 лажица мелени ореви
 • шеќер во прав за посипување
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете путер, јајце, павлака и шеќер, додајте брашно со прашок за печиво и замесете глатко тесто па ставете го во кеса во фрижидер да отстои половина час. 
 2. Потоа тенко развлечете го на половина сантиметар дебелина и сечете триаголници во кои ќе ставате крем измешан со мелени ореви. Свиткајте кифлички, редете ги во плех обложен со хартија за печење. 
 3. Печете на 190 степени 25-30 минути. Извалкајте ги во шеќер во прав измешан со ванилин шеќер.

Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text