Колач од јаболка по стар рецепт (Видео)

Колач од јаболка по стар рецепт (Видео)

По стар единствен рецепт – колач од јаболка каков што го правеле нашите баби!

Состојки:

  • 400 гр брашно
  • 400 гр гриз
  • 150 гр шеќер
  • ванилин шеќер
  • прашок за печиво
  • 150 гр маргарин

Состојки за фил:

  • 50 гр шеќер
  • 1.2 кг јаболка
  • цимет

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text