Може да го намали холестеролот до седум пати – Помага при висок притисок и стрес

Може да го намали холестеролот до седум пати – Помага при висок притисок и стрес

Според повеќе светски истражувања, целерот може да го намали нивото на холестерол дури седум пати и тоа ако јадете само две стебленца на ден.

Помага и за излачување жолчна киселина, која го исфрла холестеролот.

Стеблото е полно витамини, а од него се прави и сок кој спаѓа меѓу најздравите. Богат е со витамини А, Б1, Б6, и витамин Ц.

Целерот е полн калиум, фосфор, натриум, есенцијални аминокиселини за телото. Тука се и билните хормони кои даваат специфичен мирис.

Посебно добро делува на нервниот систем кај човекот, смирува и опушта и има осум антиканцерогени состојки.

Исто така, целерот помага и при несоница, елиминира и спречува настанување песок и камења во бубрегот, но делува и како природна вијагра.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

Сок од јаболка и цимет

Две моќни состојки превенираат 150 болести

Чајот од шипка како лек