Истражувањата покажаа: Чоколадото помага при воспалено грло и кашлица

Истражувањата покажаа: Чоколадото помага при воспалено грло и кашлица

Следниот пат кога ќе почувствувате болно пецкање во грлото, пред да земете сируп за кашлица, изедете малку црно чоколадо.

Алин Маурис, професор и челник на одделението за кардиоваскуларни и респираторни студии на Универзитетот во Хул, дошла до заклучок дека чоколадото подобро делува на кашлицата и болката во грлото од повеќето лекови.

Претходните студии покажале дека пациентите кои пиеле лекови со екстракт од какао се опоравиле за 2 дена побрзо од оние кои пиеле вообичаени сирупи против кашлица.

Друго истражување спроведено на Империјал Колеџ во Лондон покажало дека какаото содржи алкалоид кој има подобар ефект од кодеинот, аналгетик кој најчесто се користи во лековите за грло.

За сè постои логично објаснување, чоколадото има полеплива структура од вообичаените лекови за кашлица, па создава подобар заштитен слој на ѕидовите од грлото и ги запира невните завршетоци кои активираат кашлица.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text