Едноставно и брзо: Чоколадна торта готова за 20 минути

Едноставно и брзо: Чоколадна торта готова за 20 минути

Чоколаден десерт – брза и едноставна торта со фантастичен вкус!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 50 гр какао
 • 150 гр брашно
 • малку сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 70 гр шеќер
 • 6 мали лажички кокосово или билно масло
 • 50 мл млеко по избор (оризово, кравјо, бадемово)
 • 1/2 лажички екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите суви состојки. Потоа додајте ги течните и сè добро измешајте. Смесата ставете ја во помал калап за торта и печете 20 минути во рерна на 180 степени. 
 2. Доколку сакате, можете преку тортата да растопите чоколадо за готвење или посипете ја со шеќер во прав. 
 3. На половина од печењето, можете во тестото да ставите цели коцки чоколадо по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text