Посебна салата со компир и кисели краставички – Нова вкусна и брза идеја

Посебна салата со компир и кисели краставички – Нова вкусна и брза идеја

Направете неверојатно вкусна салата по нов рецепт. Салата со кисели краставички и компир, а еве што ви е потребно и како да ја приготвите:

.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 5-6 кисели краставички
  • 2 главици кромид
  • 250 гр мајонез
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Компирот се вари со лушпапа, потоа се лупи, лади и сече на кругови.
  2. Краставичките исто така исечете ги на кругови, па кромидот ситно исечкајте го.
  3. Сè ставете во сад, додадете сол и бибер, па мајонезот и мешајте додаке да се изедначи. Оладете и послужете.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула