Ваква не сте јаделе: Рецепт за шах-обланда

Ваква не сте јаделе: Рецепт за шах-обланда

Направете вкусен колач кој го носи името шах-обланда.

Ова е рецептот за овој викенд десерт.

Состојки за кора:

 • 8 јајца
 • 6 мали шолји шеќер
 • 5 листови обланди
 • 2 кеси прашок за пециво
 • 6 мали шолји брашно
 • 1 мала шолја какао
 • 2 мали шолји масло

Состојки за фил:

 • 400 гр шеќер
 • 1 л млеко
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 мала тегличка џем од кајсии
 • 250 гр маргарин

Подготовка:

 1. Се прават две кори. За жолтата се матат 4 јајца, 3 мали шолји брашно, 3 мали шолји шеќер, 1 мала шолја масло и 1 прашок за пециво.
 2. За кафеавата кора се матат истите состојки, само се додава и 1 мала шолја какао.
 3. Се оставаат да се печат корите во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути. Кога ќе бидат испечени секоја се сече на 10 еднакви ленти.
 4. За филот се става во тенџере да се растопи шеќерот со маргаринот, па се додаваат 9 дл млеко.
 5. 1 дл млеко се користи за да се направи пудингот. Се мати пудингот и се става во млекото кое се вари додека не зоврие.
 6. Сите 5 листови обланда премачкајте ги со врелиот фил, а на секоја ставете 2 ленти (една жолта и една кафеава кора) и премачкајте ги со џемот.
 7. Врз ова ставете уште по 2 ленти наизменично (врз кафеавата ставете жолта и обратно) за да изгледа како шах.
 8. Свиткајте ги како ролат. Доколку не ви успее првите пати, послужете како класични обланди 🙂

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text