Мек колач со јаболко: Има неверојатен вкус, а се прави од најевтини состојки!

Мек колач со јаболко: Има неверојатен вкус, а се прави од најевтини состојки!

Неодолив вкус, се прави за миг, а секогаш ќе барате парче повеќе!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр ореви
 • 100 гр гриз
 • 50 мл масло
 • 100 гр шеќер
 • 2 јаболка
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 200 мл јогурт
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте мелени ореви, гриз, прашок за печиво, масло, рендани јаболка, јогурт и малку цимет. Сè добро изедначете и ставете во намастен плех. 
 2. Печете на 200 степени околу 40 минути. После 15 минути печење, извадете го плехот од рерна и прекријте го со алуминиумска фолија. 
 3. Кога ќе го испечете колачот, посипете го со ванилин и шеќер во прав. Исечете го дури кога малку ќе се излади. 
 4. Колачот се прави лесно, состојките се евтини, а вкусот е фантастичен. Уживајте!

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text