Здрав оброк: Пилешка чобра со спанаќ

Здрав оброк: Пилешка чобра со спанаќ

Вкусна и здрава пилешка чорба со спанаќ – идеална за студените зимски денови…

Состојки:

 • 200 гр спанаќ
 • 600 гр пилешко
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • ловоров лист
 • сол
 • сув зачин
 • магдонос
 • масло
 • 1 лажица брашно
 • 1/2 кг компири
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и морков, па додајте месо, малку вода и динстајте околу 15 минути. Додајте малку пипер и зачини, исечкан спанаќ и ловоров лист. Прелијте со вода и гответе уште 30 минути да се зготват месото и компирите. 
 2. Во шолја разматете 1 лажица брашно со малку вода па додајте во чорбата. Почекајте да зоврие и здравата чорба е готова. Сервирајте ја со кисело млеко или кисела павлака.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text