Водата е многу важна: Ова се први знаци дека не пиете доволно – Нема да ви се допаднат

Водата е многу важна: Ова се први знаци дека не пиете доволно – Нема да ви се допаднат

За важноста на водата за телото е пишувано многу, а самиот организам реагира доколку не пиеме доволно вода на ден. Препорачаната дневна доза е 2 литри вода на ден. Секако, во летниот период количеството е зголемено поради високите надворешни температури.

Првите знаци дека не внесуваме доволно вода се суви и испукани усни и сува кожа. Исто така, можно е да се прават и брчки, а и да се дебелееме иако внимаваме на храната.

Исто така, помалку познат симптом е и болка во грбот и вкочанетост на телото.

Дополнително, очите може да бидат црвени и иритирани и да се чувствувате како да сте постојано под стрес.

Затоа, не заборавајте да испиете 2 литри вода на ден. Не само што ќе бидете поздрави, туку и ќе изгледате поубаво. Водата ја враќа еластичноста на кожата, па така ќе изгледате убаво и свежо, ќе бидете витки, а може и да се изборите со главоболката.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Пијте 2 литри вода на ден

Зошто не треба да се пие вода која долго стоела во чаша?

Кафето наутро заменете го со топла вода

Пиела три литри вода, ова се резултатите

Прочитај кулинарски совети и трикови ТУКА

singlepost_text