Карамелизирано млеко: Најефикасен домашен лек против кашлица

Карамелизирано млеко: Најефикасен домашен лек против кашлица

Оваа топла напивка делува смирувачки, но многумина посегнуваат по неа само кога имаат проблеми со кашлица или болки во грлото.

Состојки:

  • 2 лажица шеќер
  • 250 мл млеко

Начин на подготовка:

  1. Во помал лонец растопете шеќер на слаб оган додека не поприми убава карамел боја.
  2. Потоа додајте го млекото па гответе ја напивката на средно силен оган додека карамелот целосно не се растопи.
  3. Карамелизираното млеко не го пијте веднаш. Оставете го 10 минути малку да се излади, а потоа уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко