Чоколаден колач со слатка павлака

Чоколаден колач со слатка павлака

Кремасто и чоколадно задоволство. Брзо ќе го подготвите, а вкусот е фантастичен…

Состојки:

 • 5 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо за колачи
 • 200 гр маргарин
 • 4 рамни лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • кора од лимон
 • прстофат сол
 • 100 мл млеко
 • 5 лажици инстант чоколаден прашок (несквик или слично)
 • 500 мл слатка павлака
 • 50 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text