Сите ја правиме оваа грешка – Ставајте го ова на лице за блескава кожа

Сите ја правиме оваа грешка – Ставајте го ова на лице за блескава кожа

Кога вариме ориз, најчесто ја фрламе водата, без да знаеме каква голема грешка правиме и колку е таа здрава.

Водата во која се варел оризот е добра за цревата, системот за варење, а се препорачува и при тегоби и надуеност на стомакот.

Помага и за нега на кожата, лицето и телото. Лекува воспаленија на кожа, чисти пори и спречува настанување акни и мозолки.

Кога ќе сварите ориз не ја фрлајте водата, туку оладете и ставете ја на лице со памук, оставете 15 минути, па исплакнете.

За неколку седмици ќе видите генијални резултати, сјај, здравје и свежина на кожата.

Напомена: Лица кои се осетливи не оваа состојка не треба на ниеден начин да ја користат оризовата вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

singlepost_text