За сите љубители на слатко: Совршен домашен пудинг од чоколадо

За сите љубители на слатко: Совршен домашен пудинг од чоколадо

Не пропуштајте да уживате во домашниот пудинг кој лесно се прави, а пружа неодолив вкус…

Состојки:

  • 3 лажици пченкарен скроб
  • 1/4 шолја шеќер
  • 2,5 шолји млеко
  • 1 шолја чоколадо
  • 1/2 лажица путер
  • 1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Измешајте пченкарен скроб и шеќер во средно голем сад, полека додајте половина шолја млеко, добро измешајте и потоа додајте го остатокот од млекото. 
  2. Ставете на средно силен оган и згответе, потоа намалете го огнот и мешајте додека смесата не згусне. 
  3. Тргнете го садот од оган и додајте чоколадо, путер и ванила, мешајте додека не добиете глатка смеса. 
  4. Зогтвениот пудинг поделете го во осум десертни чаши, послужете го топол или прво изладете го.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text