Мекици меки како душа за почеток на денот – Брз појадок за 15 минути

Мекици меки како душа за почеток на денот – Брз појадок за 15 минути

Направете брз и вкусен појадок за само 15 минути.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 100 мл млеко
 • 1 јајце
 • 1 сув квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажици масло
 • 1/2 кисело млеко
 • малку сода бикарбона
 • 500 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Сите суви состојки (брашното, солта, шеќерот и квасецот) се ставаат во голем сад.
 2. Се мати јајцето, па се додава киселото млеко, се става малку сода бикарбона и се додава маслото и млекото.
 3. Оваа смеса се додава во садот со сувите состојки и се меша со лажица додека да почне да се лепи.
 4. Се меси со раце и се остава околу 30 минути да нарасне тестото, па се обликуваат мекици.
 5. Се пржат во сад со врело масло, па се оставаат на салфета да се впие маснотијата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми