За сите кои се плашат од калории: Брзи чоколадни пралине

За сите кои се плашат од калории: Брзи чоколадни пралине

Ако сте зависник од слатки и не можете да одолеете и кога се обидувате да живеете здраво, ова е рецепт за вас.

Вака можете да уживате без грижа како тоа ќе влијае на вашите килограми.

Состојки за 12 пралине:

  • 120 мл растопено кокосово масло
  • 100 гр какао
  • мед по желба
  • банана или друго овошје по желба (портокал, авокадо…)

Начин на подготовка:

  1. Како калап ви препорачуваме да користите хартиени корпички со големина на Рафаело топчиња, но можете да искористите и било што зависно од тоа како сакате да изгледаат колачињата. 
  2. Измешајте ги сите состојки да добиете хомогена смеса. Ставете малку на дното од калапите. Ставете во замрзнувач на 10 минути. За тоа време изгмечете банана или друго овошје. 
  3. Извадете ги калапите од замрзнувач и додајте овошје, па прелијте со подготвеното „чоколадо“. Вратете во замрзнувач на 10-тина минути.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text