Плех полн со пита деликатес – Сите пријатели ќе дојдат по рецептот

Плех полн со пита деликатес – Сите пријатели ќе дојдат по рецептот

Направете тепсија полна со супер вкус за која сите ќе бараат рецепт, а вашите домашни ќе бараат често да ја правите.

Зачувајте го овој рецепт за да можете лесно и брзо да им го испратите на сите кои ќе ви го побараат 🙂

Состојки:

 • 1,5 свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 300 мл топла вода
 • 2 јајца
 • 2 лажички сол
 • 700 гр брашно
 • 80 гр маргарин
 • 80 гр маст/путер
 • 1 јајце и сусам за премачкување
 • 300 гр овчо сирење

Начин на подготовка:

 1. Квасецот се меша со шеќерот и една до две лажици брашно. Се додаваат и двете јајца, солта, брашното и се замесува тесто.
 2. Нека нарасне, па по дваесетина минути поделете го на шест дела/топки.
 3. Тепсијата намачкајте со масло, па секоја топка развлечете ја со големина како тепсијата.
 4. Маргаринот и маста растопете ги, па секоја кора премачкувајте ја и ставајте сирење.
 5. Редете кора, растопена смеса од маст и маргарин, па иситнето сирење и повторувајте додека да се потрошат состојките.
 6. Доколку не сакате да употребите маст, користете путер.
 7. Последната кора испрскајте ја со масло и премачкајте ја со разматеното јајце, а најодозгора наросете сусам.
 8. Нека постои десетина минути, па оставете ја да се пече во загреана рерна на 200 степени помеѓу 30 и 40 минути.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку…

Брза пита со готови кори по најдобар рецепт

singlepost_text