Само кокосовото масло има ваква комбинација од здрави состојки – Користете го често

Само кокосовото масло има ваква комбинација од здрави состојки – Користете го често

Кокосовото масло е многу здраво, има единствена комбинација на масни киселини со силни лековити својства за телото.

Кокосот се смета за „егзотична” намирница во западниот свет, додека во некои делови на светот е главна прехрамбена намирница.

Ова масло ја зголемува енергијата, помага при согорувањето на вишокот масти, за слабеење, а го намалува и апетитот.

Исто така, делува и за намалувањето на холестеролот во крвта, а може да го намали и ризикот од болести на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Може да помогне и за многу потреби кои не се поврзани со храната, па така се користи во козметичката индустрија за нега, здравје и разубавување.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

РИЗНИЦА ОД ЗДРАВЈЕ: Сок од домати – 1001 причина зошто да го пиете

Измијте го лицето со кокосово масло

Намирници кои не држат сити

Брз кокос десерт

Смути за женско здравје