Кокос колач со два фила – Не се знае кој е повкусен

Кокос колач со два фила – Не се знае кој е повкусен

Направете вкусен кокос колач со два вида крем, кој е многу едноставен и лесен за подготовка, а многу вкусен.

Еве како да го пнаправите:

Состојки за кора:

 • 6 јајца
 • 2 лажици какао
 • 4 лажици брашно
 • 1/2 прашок за пециво

Состојки за 1 крем:

 • 4 белки
 • 10 лажици шеќер
 • 250 гр кокос

Состојки за 2 крем:

 • 200 мл млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 4 жолчки
 • екстракт од ванила
 • 4 лажици шеќер
 • 200 гр маргарин

Состојка за декорација:

 • 250 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат белките со прашокот за пециво, па се додаваат жолчките, брашното и какаото. Се соединува смесата со жица за матење, се става во плех за печење и се пече во загреана рерна на 180 степени околу 20-25 минути.
 2. За првиот крем се мешаат на пареа белките со шеќерот, а откако ќе се згуснат се тргаат од оган и се става кокосот. Се меша и се остава да се излади.
 3. За вториот крем се мешаат жолчките со шеќерот, па малку екстракт од ванила, а пудингот се разматува со млеко и се додава во жолчките, па се става сè на пареа.
 4. Кога ќе се згусне, се трга од пареата, па се додава и маргаринот.
 5. Кората ја вадиме од рерна, па врз неа се нанесува најпрво кремот со кокос, па кремот со ванила.
 6. Се мати слатката павлака со миксер според упатството и се филува целиот колач.
 7. Нека се олади, па исечете и послужете.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Посни сникерс бомбици

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

singlepost_text