Намалува холестерол и јакне имунитет – Туршијата помага вака

Намалува холестерол и јакне имунитет – Туршијата помага вака

Нашиот регион е познат по домашната туршија. Она што малкумина го знаеме е колку е туршијата здрава.

Сите намирници во туршијата содржат пробиотици, а тие ја чуваат микрофлората на цревата. Важни се за одржување на здрав систем за варење, а се борат и со лошите бактерии и инфекции.

Воедно, зеленчукот во туршијата содржи витамин Ц и многу други витамини. Ја поттикнува работата на организмот, го јакне имунитетот, го регулира крвниот притисок, а го намалува и холестеролот.

На здравје туршија!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Туршија на грчки начин

Пиперки полнети со зелка

Тегла полна витамини

Повкусно од туршија: Мешана салата во тегла

Колку е здрава туршијата