Брз ручек по работниот ден – Не одзема време, а многу е вкусен

Брз ручек по работниот ден – Не одзема време, а многу е вкусен

Направете брз ручек за кратко време. Ако не го сметаме печењето, ви требаат само 15 минути.

Набавете тиквички и почнете со подготовка:

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • 500 мл кисело млеко или јогурт
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици пченично брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • сол

Подготовка:

 1. Излупете и исечете ја тиквичката на ситни делови, но не ја рендајте бидејќи така ќе пушти многу вода.
 2. Прекријте ја со крпа и оставете ја на страна во сад.
 3. Во друг сад изматете јајца со кисело млеко или јогурт и масло, па додајте ги двата вида на брашно и прашокот за пециво. Мешајте додека сè не се соедини, па додадете ги во садот и тиквичките. Ставете и сол по вкус.
 4. Ставете ја смесата во тепсија подмачкана со масло, па печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.
 5. Ако сакате да зарумени одозгора и да биде крцкава, зголемете ја пред крај температурата на 250 степени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Тиквички со посебен шмек

Сос со тиквички

Гибаница со тиквички

Деликатесни запечени тиквички

Поховани тиквички на пет начини

Полнети тиквички со кисело млеко