За чашите да блескаат, за затнат одвод и сјај на кујната – Ви треба една намирница

За чашите да блескаат, за затнат одвод и сјај на кујната – Ви треба една намирница

Алкохолниот оцет може да го искористите за целата кујна и тоалетот да блескаат. Многу е евтин, а освен тоа, многу е корисен. Со него може да ги одзатнете затнатите цевки и одвод, да ја исчистите микробрановата печка…

Исто така, ако ги пребришете стаклените чаши со оцет, тие ќе блескаат.

Со оцет може да ги исчистите и дамките од облеката, а кои се растворливи во вода – дамките од пиво, овошни сокови, кафе или чај. На крпа ќе ставите од оцетот и ќе ја тапкате дамката додека е свежа. Истото важи и за овој тип на дамки од тепихот.

Може да ги отстраните дамките и каменецот од тушот. Оцетот и тушот ќе ги ставите во кесе и ќе ги оставите 15 минути да делуваат. Сите знаеме колку често тушот фаќа бигор, но и колку тешко се чисти. За да не даате пари за скапи средства, направете го овој трик.

Откко ќе го извадите кесето со оцет, исплакнете со вода.

Во истата кесичка со оцет можете да ги ставите филтрите од чешмите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Пред појадокот напијте се јаболков оцет

Сварете јајце, ставете оцет и изедете го утрината

Земете лажичка јаболков оцет пред спиење

Магдонос и сода бикарбона 

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

singlepost_text