Лимон, сол и бибер: Докажано моќна комбинација која решава 4 проблеми

Лимон, сол и бибер: Докажано моќна комбинација која решава 4 проблеми

Оваа мешавина, како што тврдат оние кои ја пробале, е многу делотворна кај наведените проблеми.

Бибер, сол и лимон – сјајна комбинација во салата, зар не? А дали знаете дека овој спој од состојки е и лековит? Еве за што е добра оваа комбинација:

Болно грло

Решете се од болките во грлото така што во чаша топла вода ќе измешате една лажица сок од лимон, половина лажица црн бибер и лажичка морска сол. Измијте ја устата неколку пати дневно и простете се од болното грло!

Слабеење

Направете микс од четвртина лажица црн бибер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Сè измешајте во чаша топла вода и пијте секое утро. Оваа напивка помага за забрзување на метаболизмот.

Забоболка

Измешајте половина лажичка мелен бибер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете на болниот заб.

Мачнина

Измешајте по лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Испијте полека додека не почувствувате дека мачнината ја снемува.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text