Домашни хамбургери кои ќе ве воодушеват (Видео)

Домашни хамбургери кои ќе ве воодушеват (Видео)

Едноставни, а вкусни домашни хамбургери по рецепт на Милица Михаиловиќ…

Состојки за тесто:

 • 700 гр брашно
 • 80 мл масло
 • 2 јајца
 • 1 лажица сол
 • 40 гр квасец
 • 120 мл топла вода
 • 120 мл топло млеко
 • 1 лажичка шеќер

Состојки за бургер:

 • 800 гр свинско мелено месо
 • 1,5 главица кромид
 • лук
 • магдонос
 • бибер
 • сол
 • црвена пипер
 • босилек
 • оригано

Останати состојки:

 • 300 гр кашкавал
 • кечап
 • ајвар

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо