Домашен Сникерс за 10 минути – Десертот кој се јаде со генерации

Домашен Сникерс за 10 минути – Десертот кој се јаде со генерации

Ако сте и вие љубители на благо, особено на Сникерс – чоколадото кое се јаде со генерации, тогаш ова е рецепт за вас.

Домашен сникерс за 10 минути, а се прави вака:

Ingredients

 • 300 гр шеќер
 • 250 мл вода
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо
 • 400 гр искршени бисквити
 • 300 гр сечкани печени кикирики
 • 2 лажици мед

Состојки за глазура:

 • 150 гр чоколадо
 • 4 лажици масло
 • 20 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Сварете ги шеќерот и водата, додајте ги маргаринот и чоколадото, па тргнете го тензерето од шпорет и ставете ги и бисквитите и кикириките. Убаво измешајте и соединете.
 2. Топлата маса ставете ја во тепсија, премачкајте ја одозгора со медот, па ставете ја глазурата најгоре.
 3. Глазурата подгответе ја така што ќе го растопите чоколадото со маслото и маргаринот.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Посни сникерс бомбици

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници