Запечен прокељ со компир и колбаси

Запечен прокељ со компир и колбаси

Исклучително вкусно и брзо јадење…

Состојки:

 • 450 гр прокељ
 • 400-500 гр компир
 • 150 гр колбаси
 • 3 чешниња
 • лук
 • 50 мл масло
 • 1 лажица сув зачин
 • малку бибер
 • 1 шолја вода

Состојки за прелив:

 • 400 гр кисела павлака
 • 30 мл масло
 • 100 гр пченкарно брашно
 • 2 јајца
 • магдонос
 • 50 мл вода
 • 1/2 лажичка сув зачин
 • малку бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта