За оризот да не биде водлест и да не се лепи – Запишете ги овие кулинарски трикови

За оризот да не биде водлест и да не се лепи – Запишете ги овие кулинарски трикови

Ако оризот не испаднал како што треба, тогаш е време да примениме неколку трикови за неговата подготовка.

Пред варењето потребно е оризот добро да се измие, да се помине низ 3-4 води, па да го оставите да отстои околу 15 минути во ладна вода.

За да не се згусне сè што треба да направите е во водата во која го варите да додадете малку лимонов сок.

Исто така, при варењето, на една шолја ориз одат 2-3 шолји вода.

Може да се додаде кари во оризот за да добие боја и да биде зачинет.

Оризот помалку ќе се лепи ако по варењето се измие во ладна вода.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас