Брзо и вкусно: Топчиња од компири со рузмарин

Брзо и вкусно: Топчиња од компири со рузмарин

Овие топчиња без сомнеж ќе ја украсат секоја трпеза, а гостите ќе бидат воодушевени.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 30 гр путер
  • 1 лажица масло
  • 1 рака сусам
  • 3 гранчиња рузмарин
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги и ставете ги неизлупени во студена вода.
  2. Гответе ги додека не омекнат, па излупете ги. Изгмечете ги, додајте сол, бибер и рузмарин, измешајте путер и масло и вадете во калапи, па посипете ги со сусам.
  3. Печете ги компирите во загреана рерна на 200 степени половина час додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text