Меленото месо заменете го со карфиол – Деликатесни полнети пиперки

Меленото месо заменете го со карфиол – Деликатесни полнети пиперки

Пиперките најчесто ги полниме со мелено месо, но постојат и други идеи за супер вкусен ручек.

Ако ја направивте ручек идејата за полнети пиперки со компир или со сирење и јајца, сега е на ред да подготвите пиперки со карфиол.

Состојки:

 • 3-4 лажици масло
 • 1 главица кромид
 • 1 карфиол (околу 500 грама)
 • 1 шолја ориз
 • 1 чешне лук
 • малку магдонос
 • зачини
 • 12-14 пиперки

Начин на подготовка:

 1. Ситно се сечкаат кромидот и лукот и се пржат во тавче со врело масло, па се додава и оризот со шолја вода.
 2. Карфиолот се ренда или се сече што е можно поситно, па и тој се додава во тавата.
 3. Се пржи смесата и постепено се додава вода додека карфиолот и оризот да омекнат.
 4. Се ставаат зачини по вкус: вегета, сол, бибер, црвен пипер…како и сечкани листови магдонос.
 5. Се полнат пиперките. Се редат во тава претходно подмачкана со масло, а одозгора се става фолија.
 6. Се печат во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.
 7. 5-10 минути пред крајот на печењето, тргнете ја фолијата. Вратете ги да се допечат.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони