Компирот јадете го вака – Еве зошто треба почесто да се консумира

Компирот јадете го вака – Еве зошто треба почесто да се консумира

Сите обожаваме компир зарем не? Тој е извор на здравје, но често го приготвуваме и консумираме пржен во многу масло како помфрит.

Јадете го компирот варен или печен на пареа, а тој е извор на многу минерали, витамини и хранливи материи.

Помага за здравје на срцето, содржи витамини Ц, К, Б6, растителни влакна, калиум, а придонесува и за намалување на холестеролот.

Помага и за многу воспаленија, за брзо варење на храната, како и за одржување на здравјето на коските и за намалување на високиот крвен притисок.

Сварете компир, бидете здрави и уживајте во вкусот 🙂

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

singlepost_text